Historie fotbalového mužstva

 
 

V roce 1940 byl v Netvořících založen sportovní klub . Mezi zakládající členy patřili- předseda Ludvík Němec, jednatel – František Tůma, pokladník Emanuel Vopička. Tento klub se z počátku věnoval odbíjené a později stolnímu tenisu. V roce 1942 byl přejmenován na SK Netvořice, neboť byl založen oddíl kopané. Na založení oddílu kopané měl největší zásluhu František Tůma a Emanuel Vopička, který zaregistroval hráče a přihlásil je do mistrovské soutěže. V této době byl zvolen první fotbalový výbor, jehož předsedou se stal MUDr. Karel Přerovský, jednatelem František Tůma, pokladník Alois Šobíšek a dalšími členy výboru byli Dr. Mikšovský, Karel Kůt, Stanislav Sýkora. Správcem hřiště byl Eduard Řehák. V roce 1943 byla přihlášena mistrovská soutěž, vzhledem k tomu, že v témže roce byl netvořický kraj vystěhován, hráči dojížděli k zápasům do Benešova. Po skončení mistrovské soutěže bylo všem hráčům povoleno hostování podle toho, kam byli s rodinami vystěhováni.

Po osvobození naší vlasti byla opět činnost sportovního klubu obnovena a rozšířena. Rozvoj tohoto nejaktivnějšího sportu začal v roce 1955. Fotbalový oddíl byl přihlášen do přeboru okresu. V tomto přeboru zvítězil v roce 1956, když z dvanácti utkání, které sehrál bylo jedenáct vítězných. Žákovské mužstvo vedl E. Vopička.V žákovské soutěži získali třetí místo.Vedoucím oddílu kopané byl Václav Berka st.

V roce 1957 sehrálo mužstvo pod vedením V. Berky st. 30 zápasů. Z toho 13 přátelských a 17 mistrovských s počtem branek 148 : 58. Poměr branek u přátelských zápasů byl 72 :42.Jeden zápas byl nerozhodný.Pouze tři zápasy oddíl prohrál. Mistrovské zápasy vyhrál fotbalový oddíl všechny, tzn. 17 zápasů s poměrem branek 76 : 16. Mužstvo v mistrovské soutěži obsadilo 1. místo. K zápasům se dostavovali hlavně tito hráči – J. Rada, J. Chobotský, O. Barták, Stanislav Netolický, V. Berka, J. Kargl, V. Bicek, F. Kudrna, E. Vopička, J. Šimoník, B. Roučka, Ultýnek, Harča, J. Otčenášek. Nejlepší střelci v sezoně byli J. Šimoník, (30), V. Berka (29), Stanislav Netolický (29) a Barták (19).

V 60. letech převzal mužstvo nový vedoucí Jindřich Kargl. I za jeho vedení pokračoval fotbalový oddíl v úspěšné činnosti. Sestava tehdejšího A mužstva – J. Rada, J. Kubásek, J. Mošnička, K. Dejnoška, V. Bicek, J. Plaček, St. Netolický, Berka V., Oldřich Barták, J. Navrátil, St. Řežábek, J. Kargl,  E. Vopička, J. Listík, Vl. Netolický, Sl. Kubásek, J. Novák, Calta,  Luňáček,  Lautner, Irenčík a Trčo.

První postup z okresního přeboru do I. B. třídy se uskutečnil v roce 1972. Mužstvo ještě vedl Jindřich Kargl a trénoval jej Josef Žižka, který byl i oporou obrany. Toto družstvo tvořili odchovanci ze žákovských let. Mužstvo tvořili : Luboš Divín, Zdeněk Machač, Pavel Kubásek, Josef Havlíček, Ladislav Pešek, Pavel Bobek, Karel Petrášek, Jiří Hudera, Emanuel Vopička, Pavel Netolický, Vladislav Sýkora, Miroslav Charvát, Jaroslav Vnouček, Miroslav Vnouček a Ladislav Vrňák. Tuto třídu  hrálo družstvo dva roky a v roce 1974 sestoupilo do okresního přeboru. Po jedné sezoně v 2. třídě hraje opět mužstvo o postup a ten se stává v sezoně 1974 – 1975 skutečností.Od té doby hraje družstvo stále I. B. třídu se střídavými úspěchy.

V roce 1976 k 75. výročí založení organizovaného fotbalu v ČSSR vyhlašuje TJ 3 členy , kteří se nejvíce podíleli na rozvoji tohoto sportu, Emanuela Vopičku, Václava Berku a Jindřicha Kargla za nejlepší sportovce Sokola Netvořice.

Od roku 1981 trénuje A mužstvo Zdeněk Machač, který po dobu pěti sezon mužstvo přebudovával s cílem postoupit do vyšší třídy. Byl ustanoven nový fotbalový výbor. To byl oproti minulým létům pokrok, neboť v dřívější době se o mužstvo starali jen jedinci, např. E. Vopička, Berka V. a J.. Kargl. V novém výboru pracovali trnér Zdeněk Machač, vedoucí a sekretář Jiří Hudera,vedoucí dorostu Pavel Černoš, vedoucí žáků František Rousat, trenér žáků Jan Heřman. Dalšími členy výboru byli František Neuwirth, Jaroslav Tuška, Josef Žižka, Karel Matys a Ladislav Skalický.

Pod vedením toho to výboru se velmi dobře dařilo jak A mužstvu, tak i práci s mládeží. Poprvé v historii se podařil postup do I. A třídy těmto hráčům – Zdeněk Machač, Josef Kůt, Pavel Bobek, Karel Lachman,Luboš Divín, Jiří Vrbovec, Milan Breburda, Josef Snopek, Jaroslav Kotek, Pavel Hruška, Jan Heřman, Miloš Šindelář, Ladislav Skalický, Miloslav Pytelka, Miroslav Fulín a Antonín Vačkář. Během ročníku 1981 – 1982 bylo mužstvo posíleno o několik dalších kvalitních hráčů. Jako nováček  I. A třídy vybojovalo pro Netvořice postup do krajského přeboru. Pro většinu hráčů to byl životní úspěch, ale po ročním působení se opět sestoupilo do I. A třídy. Do mužstva přišli další hráči – brankáři Šafránek, Dvořák, Žižka, Kalina, obránci – Skalický, Kouřil, Urban, Z. Vrbovec, Kříž, Bouška, M. Heřman, J. Žižka, záložníci a útočníci – Z. Machač, Breburda, Vrbovec, Hruška, Kotek, Heřman, Cyrany Šindelář, Vrňák, Hašek. Plaček, a Žarnecký.Získané zkušenosti zúročili hráči v I.A třídě rekordním ziskem 42 bodů při skóre 87 : 22. Počet nastřílených gólů byl největší a to zajistilo návrat do krajského přeboru. Po dvouletém účinkování nastal sestup do I. A třídy a po odchodu trenéra Machače převzal mužstvo Zdeněk Bártl. Mezi tím odešlo z výboru několik zkušených a zapálených funkcionářů. Odešl i trenér Bártl, kterého zastoupil hráč Pavel urban. Po Pavlu Urbanovi nastoupil u mužstva jako trenér K. Klíč a vedoucím celého fotbalového oddílu se stal František Neuwirth. Další členové výboru – Jaroslav Plaček, B. Bohm, Pavel Černoš, František Rousat Jan Heřman a Milan Heřman, Emanuel Vopička, Pochyba a Havlíček. Mužstvu se však stále nedaří, krize se prohlubuje a bude nutné přemýšlet o větší přestavbě mužstva.

V roce 1987 mužstvo postihl další sestup do tkz. I. třídy , což je obdoba I. B. třídy. Mužstvo přebírá František Rousat a jeho asistentem je Jan Heřman. Oddíl kopané má do soutěže přihlášena tyto mužstva , A mužstvo – vedoucí F. Rousat, B mužstvo – vedoucí Pavel Černoš, dorost - vedoucí Pochyba, Havlíček a žáky – vedoucí M. Heřman aj. Mandlovec.